Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku

Obrazujemo (za) budućnost

  • O Fakultetu

  • Studiji

  • Izvannastavne aktivnosti

  • Pogledaj, poslušaj i pročitaj...

  • Galerija

  • Kontakt

Fakultet za odgojne i
obrazovne znanosti
Ulica cara Hadrijana 10,
31000 Osijek
www.foozos.hr

O Fakultetu

Zašto studirati na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti?

Zato što studirati na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku (FOOZOS-u) znači steći obrazovanje iz različitih, zanimljivih područja odgoja i obrazovanja djece, budući da je riječ o studijima završetkom kojih se bivši studenti primarno zapošljavaju u osnovnim školama i predškolskim ustanovama. Programi koji se izvode na FOOZOS-u obuhvaćaju suvremene teme koje prate kompleksnost rasta i razvoja djece od njihovih najranijih dana do petoga razreda osnovne škole, tj. do njihove mladenačke dobi. Na FOOZOS-u nastavu drže stručnjaci iz različitih područja: doktori znanosti, akademski umjetnici i iskusni predavači. Programi koji se dobivaju na našemu fakultetu uistinu su specifični, jedinstveni i prate izazove odgoja i obrazovanja u 21. stoljeću. Zanimanja za koja vas FOOZOS obrazuje i osposobljava duboko su humana te iznimno važna za cjelokupan razvoj društva. Pružaju osjećaj samopoštovanja, korisnosti, spoznaju dubljega smisla, jer oni koji završe FOOZOS na svojim radnim mjestima svakodnevno vide učinak onoga što su naučili tijekom studiranja. Obrazovanjem na FOOZOS-u stječe se sposobnost široke komunikacijske kompetencije prema svim dobnim skupinama, a ponajprije prema djeci. Važno je reći da i studenti ostalih smjerova mogu steći obrazovanje diplomske razine te da im je time omogućeno daljnje obrazovanje na poslijediplomskoj razini.

Studiji

Sveučilišni prijediplomski studij

Logopedija
Edukacijska rehabilitacija
Rani i predškolski odgoj i obrazovanje (studij u Osijeku i dislocirani studij u Slatini)

Sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij

Učiteljski studij

Sveučilišni diplomski studij

Ranoga i predškolskoga odgoja i obrazovanja

Izvannastavne aktivnosti

Studenti Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti redovito se uključuju u izvannastavne aktivnosti koje obuhvaćaju sudjelovanje u humanitarnim akcijama, organiziranje i provedbu edukativnih i kreativnih radionica za djecu predškolskog uzrasta i mlade školske dobi, sudjelovanje na umjetničkim izložbama, projekte s gospodarstvom i širom zajednicom, sportske aktivnosti te sudjelovanje na studentskim konferencijama i uređivanje studentskog časopisa.

 

Eco Citi LegOSi

Projekt Unikoma „Eco City LegOSi“ proveden je u suradnji s Fakultetom za odgojne i obrazovne znanosti te je suradnja obuhvatila provedbu edukativnih radionica u svim osnovnim školama grada Osijeka s ciljem upoznavanja učenika nižih razreda osnovnih škola s Eco City LegOSima na zabavan i interaktivan način. U osmišljavanju i provedbi radionica sudjelovali su profesori i studenti Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti. Motiv je za ovakvu vrstu aktivnosti upoznavanje građana s osnovnom svrhom odvajanja otpada – smanjenje njegove količine na odlagalištu i vrijednosti otpada kao sirovine s mogućnostima daljnje obrade.

 

Bajkatorij

Radionice pod nazivom Bajkatorij osmišljene su za poticanje rane i čitalačke pismenosti te u njihovoj provedbi sudjeluju studenti ranog i predškolskog odgoja i učiteljskog studija te su namijenjene djeci predškolske i mlađe školske dobi. Radionice se realiziraju u suradnji s dječjim vrtićima i osnovnim školama te obuhvaćaju pripovijedanje priča te vježbe grafomotirike i fonološke svjesnosti.

 

Studentske sportske aktivnosti

Studenti fakulteta redovito se uključuju u izvannastavne sportske aktivnosti organizirane pri fakultetu i sveučilištu te su ostvarili zapažene rezultate na sveučilišnim i državnim natjecanjima.

 

Studentska udruga Futuri Magistri

Udruga studenata odgojnih i obrazovnih znanosti Futuri Magistri osnovana je 24. listopada 2016. godine. Udruga je osnovana u cilju promicanja, razvitka i unapređenja stručnog i znanstvenog napretka članova Udruge, studenata i djelatnika u području odgojnih i obrazovnih znanosti, studija odgoja i obrazovanja, povezivanja članova Udruge s drugim organizacijama na Fakultetu, Sveučilištu i šire, u Hrvatskoj i u svijetu te promicanja volontiranja mladih i doprinos ostvarivanju modernog, slobodnog, demokratskog, pluralnog i tolerantnog, nenasilnog društva. Udruga sukladno ciljevima djeluje na području obrazovanja, znanosti i kulture. Redovnim članom Udruge mogu postati svi studenti odgojnih i obrazovnih znanosti u bilo kojem statusu studiranja te svi zaposlenici ustanova koje se bave odgojem i obrazovanjem na stručan i znanstven način.

 

Foo2rama – studentski časopis

Studenti Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti pokretači su i urednici studentskog časopisa „Foo2rama“ koji obuhvaća područja obrazovnih, društvenih, humanističkih i prirodnih znanosti, kao i područje umjetnosti. Časopis se izdaje u nakladi Udruge studenata za odgojne i obrazovne znanosti Futuri Magistri.

Pogledaj, poslušaj i pročitaj

Suradnja s gospodarstvom i lokalnom zajednicom

Fakultet surađuje s Županijskom razvojnom agencijom Osječko-baranjske županije koja pomaže zainteresiranom nastavnom osoblju u pisanju projektnih prijedloga.

Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti efektivno surađuje s Crvenim križem Osijek, Centrom za pružanje usluga u zajednici Klasje Osijek, Hrvatskom zajednicom tehničke kulture, Muzejom likovnih umjetnosti Osijek, UNIKOM-om Osijek, KBC Osijekom, Općom bolnicom Slavonski Brod, Ustanovom za rehabilitaciju i odgoj djece u teškoćama u razvoju Zlatni Cekin Slavonski Brod, Poliklinikom za rehabilitaciju slušanja i govora SUVAG Osijek, Poduzetničkim inkubatorom BIOS Osijek, Udrugom Breza Osijek, Društvenim ateljeom DKolektiv i dr.

Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti izabran je u pilot projekt i potpisan je s CARNET-om Sporazum o suradnji na projektu e-Sveučilišta.

Na Fakultetu su u tijeku tri znanstveno-istraživačka projekta pod nazivom Ivan Filipović-organizator hrvatskog učiteljstva i reformator hrvatskog školstva, Kauzalna indukcija III: Povezanost prenatalnih i perinatalnih čimbenika rizika s poremećajem iz spektra autizma i teškoćama jezično-govornog razvoja i Obrazovanje za buduće generacije: iskorištavanje potencijala informacijskih i komunikacijskih tehnologija te metoda umjetne inteligencije.

Osim znanstveno-istraživačkih projekata, na Fakultetu se provode i znanstveno-istraživačko- umjetnički projekti poput Inicijativa i umjetnost: (istraživanje) doprinosa članova Odsjeka za umjetnička područja i studenata Foozos-a umjetnosti zajednice.

 

Centri i Udruge

U okviru Centra za karijerni razvoj studenata organiziraju se aktivnosti za studente poput radionica, predavanja, natjecanja, individualnog i grupnog savjetovanja, volontiranja i informiranja o trenutnim ponudama poslova. Centar za karijerni razvoj studenata motivira buduće studente za studijske programe Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti, pruža podršku studentima tijekom svih studijskih godina, pomaže im i usmjerava k stjecanju iskustva i razvijanju karijera te povezuje s potencijalnim poslodavcima kako bi se povećala zapošljivost i konkurentnost studenata na tržištu rada.

Centar za istraživanje talenta i obrazovanje sudjeluje u radu Centra izvrsnosti Osijek. Članovi Centra sudjeluju u Školi dječjeg stvaralaštva Republike Hrvatske „Novigradsko proljeće“, međunarodnoj konferenciji „Rad s visokomotiviranim učenicima“ u organizaciji centara izvrsnosti Varaždinske županije. Organizirao je Međunarodnu znanstvenu konferenciju o kreativnosti i obrazovanju darovitih „1st Thematic ECHA Conference: Creativity Research and Innovation in Gifted Education: Social, Individual, and Educational Perspective.“

Centar za istraživanje nematerijalne kulturne baštine provodi znanstveno-istraživačke aktivnosti, znanstvene i stručne projekate sa svrhom promocije, proučavanja i zaštite nematerijalne kulturne baštine kao i s ciljem uspostavljanja međunarodne suradnje, odnosno suradnje sa znanstvenim, stručnim, gospodarskim i upravnim tijelima radi očuvanja, zaštite i svrhovitog iskorištavanja nematerijalne kulturne baštine.

Centar za rehabilitaciju pruža interdisciplinarnu cjeloživotnu podršku djeci i mladima s teškoćama u razvoju, osobama s invaliditetom i njihovim obiteljima te jačanje kapaciteta znanstvene zajednice, uključujući provođenje terapijsko-rehabilitacijskog rada, praktičnog osposobljavanja studenata i provođenja znanstveno-istraživačkog rada.

Centar za metodike i stručnu praksu pred svoje nastavnike i studente postavlja visoke stručne i profesionalne zahtjeve u području odgojno-obrazovnog djelovanja stoga je Centar za metodike i stručnu praksu kao integralna ustrojbena jedinica Fakulteta svoje djelovanje usmjerio k osiguravanju, ali i kontinuiranom iznovljavanju suvremenih teorijskih i praktičnih pomaka s naglaskom na izravno djelovanje u neposrednoj praksi odgajatelja, učitelja razredne nastave i edukacijskih rehabilitatora. Centar je trenutno usmjeren na metodike i stručno-pedagošku praksu triju osnovnih studijskih programa – učiteljski studij, studij ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja te studij edukacijske rehabilitacije. Iz te pozicije Centar promiče sustavnu suradnju i razvijanje partnerskog odnosa nastavnika, studenata i praktičara u dječjim vrtićima, školama i drugim ustanovama kao i suradnju sa širom društvenom zajednicom.

Centar za umjetnosti s ciljem unaprjeđenja kvalitete studiranja i kontinuiranog pružanja informacija, sadržaja i podrške studentima i diplomantima u razvoju profesionalnih kompetencija vezanih uz umjetničko područje (likovna, glazbena i dramska umjetnost). Poticanje studenata na povezivanje umjetnosti s drugim predmetima, osiguranje priljeva kvalitetnih i provjerenih sadržaja povezanih s umjetnošću koji bi bili dostupni studentima, djelatnicima i građanstvu.

Centar za antropologiju odgoja i obrazovanja s ciljevima: integracija antropologije u akademske programe, provođenje istraživačkih projekata u suradnji s Fakultetom, podrška studentima i mentorstvo, suradnja s Katedrom za pedagogiju, razvoj edukativnih resursa, organizacija konferencija i radionica, unaprjeđenje nacionalne i međunarodne suradnje, povećanje vidljivosti Fakulteta, poticanje društvenog angažmana i evaluacija utjecaja.

Centar za interdisciplinarno obrazovanje i tehnologiju s ciljem poticanja sadašnjih i budućih edukatora na primjenu interdisciplinarnog pristupa poučavanju i upotrebu tehnologije te im pružanja podrške u tom procesu. Poticanje aktivne suradnje među istraživačima i znanstvenicima iz različitih područja i institucija kroz stvaranje suradničkih mreža i zajedničkih istraživačkih inicijativa.

Udruga ALUMNI Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Osijek je udruga u koju se mogu učlaniti svi koji su završili neki od programa formalnog obrazovanja (studij predškolskog odgoja/ studij prijediplomskog i diplomskog ranoga i predškolskoga odgoja i obrazovanja ili učiteljski studij/ integrirani sveučilišni prijediplomski i diplomski sveučilišni studij) pri Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti Osijek, kao i njegovim pravnim prethodnicima (Učiteljskom fakultetu u Osijeku, Visokoj učiteljskoj školi Osijek i Pedagoškom fakultetu Osijek). Članovi mogu biti osobe koje su diplomirale, magistrirale i doktorirale na Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti Osijek i njegovim pravnim prethodnicima, sa svrhom unaprjeđivanja i podupiranja znanstvene, stručne i nastavne djelatnosti Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Osijek te njegove afirmacije i jačanja prepoznatljivosti u Republici Hrvatskoj i inozemstvu.

Fakultet svake godine organizira znanstveno-stručne konferencije i aktivnosti u suradnji s mnogobrojnim partnerima iz lokalne, nacionalne i međunarodne zajednice. Tradicionalne konferencije u koje se uključuju znanstvenici, nastavnici i studenti su: Matematika i dijete, Dijete i jezik danas, Didaktički izazovi, Osječki dani bioetike, Kompetentni sustavi u ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju, Thematic ECHA Conference i Mala matematička škola.

Galerija

Postavi nam pitanje

Pitaj nas što te zanima ili pošalji svoje prijedloge i mišljenja